Greenwashing jeb zaļmaldināšana

Greenwashing jeb zaļmaldināšana
Kas ir “Zaļmaldināšana?”
“Greenwashing” jeb “Zaļmaldināšana” ir klientu un sadarbības partneru maldināšana par uzņēmuma vides ietekmes nekaitīgumu. “Zaļmaldināšanas” uzdevums ir likt sadarbības partneriem noticēt, ka piedāvātie pakalpojumi, vai produkti ir videi draudzīgi.
“Zaļmaldināšanas” uzdevumi un mērķi.
“Zaļmaldināšanas” mērķis ir vairot uzņēmuma reputāciju, palielināt produktu noietu un celt uzņēmuma peļņu. “Zaļmaldināšana” dod iespēju veidot papildus peļņu un celt uzņēmuma konkurētspēju neinvestējot līdzekļus reālos vides saglabāšanas procesos un pasākumos. Atsevišķos gadījumos “Zaļmaldināšana” tiek izmantota, lai slēptu būtiskus pārkāpumus attiecībā uz visi un Ilgtspējīgu saimniekošanu.
Kā atpazīt “Zaļmaldināšanu”
Gadījumos, kad uzņēmums veic reālus pasākumus, lai veicinātu vides saglabāšanu, mazinātu vides ietekmi un virzītos uz ilgtspējīgu saimniekošanu tas ir pierādāms ar uzņēmuma vides politiku, uzskaitītām investīcijām un definētiem, izmērāmiem un izpildītiem vides mērķiem. Visi augstāk minētie kritēriji, par piemēru, ir iestrādāti vides pārvaldības standartā ISO 14001:2015.
“Zaļmaldināšanas” negatīvie aspekti
- “Zaļmaldināšanas” procesā tiek maldināti klienti, sadarbības partneri un sabiedrība kopumā;
- Tiek kropļota konkurence tiek dots slikts piemērs;
- Tiek devalvēta uz vides saglabāšanu vērstu pasākumu vērtība;
- Tiek nodarīts reāls kaitējums videi;
- Nākošai paaudzei tiek atņemtas tiesības uz dzīvošanu pilnvērtīgā vidē.
Kā novērst “Zaļmaldināšanu”
Uzņēmumā
Izstrādājos uzņēmumā kādu no vides pārvaldības standartiem (piemēram ISO 14001:2015), rūpēties, lai par vides pārvaldības sistēmu būtu informēts un tās procesos tiek iesaistīts ikviens darbinieks. Uzņēmuma vadītājiem ir jārāda personiskais piemērs it visā, kas saistīts ar vides saaudzēšanu. Uzņēmumam jāizvirza reālistiski, praktiski, izpildāmi un izmērāmi vides mērķi un nepārtraukti jāstrādā pie vides izpildījuma uzlabošanas. Veicināt atbildīgā personāla izglītošanu vides pārvaldības jomā.
Sadarbības partneriem
Sākotnējā posma jācenšas izvēlēties sadarbības partnerus ar jau izstrādātu vides pārvaldības sistēmu. Partneriem, kuriem nav vides pārvaldības sistēmas un ir nozīmīga ietekme uz vidi ir jāpieprasa veikt vides risku novērtējumu un izstrādāt vides pārvaldības sistēmu. Sadarbības procesā nepaļauties tikai uz trešo pušu auditiem, bet pašiem veikt partneru vides sistēmas auditu.
Sazināties ar mums
Kleistu iela 11 k-1 – 104, Rīga, LV-1067
40003473847
LV40003473847
A/S DNB banka
RIKOLV2X
LV54RIKO0002930166791